• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla młodych

(źródło zdjęcia: http://econfinance.pl/media/com_estateagent/ pictures/ea_wiz3_12983818321.jpg)

Dziś Sejm uchwalił ustawę dotyczącą pomocy państwa młodym ludziom ubiegającym się o zakup pierwszego mieszkania.

Preferencyjne zasady dotyczą rynku pierwotnego czyli mieszkań nabywanych od dewelopera lub własnej budowy.

Skorzystać z pomocy „Mieszkanie dla Młodych” mogą osoby, które nie ukończyły 35 lat. Wielkość dopłaty uzależniona jest od statusu rodziny. Singiel oraz bezdzietne małżeństwo otrzymają 10% wartości ceny mieszkania, rodziny z potomstwem natomiast 15%. Można liczyć na kolejne 5% w przypadku, gdy w przeciągu pięciu lat urodzi się trzecie i kolejne dziecko. Postanowienia ustawy zakładają, że dopłaty mają dotyczyć maksymalnie 50 m2 mieszkania lub domu o powierzchni nie przekraczającej odpowiednio 75 m2 i 100 m2. Rodzina z trojgiem dzieci może nabyć mieszkanie o 10 m2 większe niż przewiduje to MdM, jednak dopłata dotyczyłaby nadal tylko metraża pięćdziesięciometrowego.

Rok 2013 kończy możliwość odliczania podatku VAT od materiałów budowlanych. Sejm zrobił ukłon w stronę młodych ludzi, którzy zdecydowali się na budowę własnego domu metodą gospodarczą, a tym samym będą oni mogli odliczyć część VATu od niektórych materiałów wykorzystanych do budowy.

Na dzień dzisiejszy udzielać kredytów związanych z MdM zdecydowało się ok. 20 banków. Dopłata państwa do kredytu będzie traktowana jako wkład własny. Należy również pamiętać o tym, że zostały wprowadzone limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania objętego programem. Publikowane są one przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wydaje się, że z takiego obrotu sprawy zadowoleni winni być deweloperzy. Czy rzeczywiście ich nastroje się poprawiły? Mieliśmy okazję wysłuchać jednej z opinii:

”W Lublinie do końca roku zainteresowanie programem Rodzina na Swoim było spore, natomiast w chwili obecnej rynek lubelski to dramatyczny spadek sprzedaży. Czy nowa ustawa coś zmieni? W Chełmie myślę, że ani nie zaszkodzi, ani nie poprawi” Sylwester Winiarczyk „Zielone Zacisze”.

Naszym zdaniem postanowienia Ustawy nie są idealne. Sejm odrzucił poprawki opozycji, które przewidywały pomoc państwa przy nabyciu mieszkania lub domu z rynku wtórnego. Czas zweryfikuje skuteczność proponowanej pomocy młodym ludziom.

Roman Kocyk
Wschodnia.TV

 

Wschodnia.TV